مشاهده یادداشت هفتگی

یادداشت ؛

غفلت دولت و درگیری انیمیشن با ضعف اینترنت ثابت

مهندس بابک نظری، انیماتور و مدیرعامل شرکت فیلم فریم

پهنای باند اینترنت ثابت وزارت ارتباطات برای تولید و بلکه جهش در انیمیشن یک شوخی خنده دار است. همگان می دانند که فایل های تولیدی انیمیشن، بسیار سنگین است و خروجی گرفتن از آن و ارسال نمونه کار به مرکز اصلی مانند مرکز پویانمایی صبا با پهنای باند اینترنت ثابت امکان پذیر نیست.

برای انتقال فایل های پویانمایی مجبور هستیم که از هاردهای پُرتابل استفاده کنیم که این روش در کشورهای تولیدکننده انیمیشن اصلاً مرسوم و به صرفه نیست. میزان پهنای باند اینترنت ثابت وزارت ارتباطات برای کار انیمیشن بسیار ناچیز و بلکه هیچ است و نمی توان نگاهی تجاری به انیمیشن با این وضع اینترنت ثابت داشت. به عبارتی این نوع اینترنت، برای انیمیشن تهدید است تا فرصت.

امسال سال جهش تولید نام گرفته است اما تا وقتی که وزارت ارتباطات در بخش توسعه اینترنت ثابت و تقویت فیبرهای نوری کاهلی می کند نمی توان انتظار رشد انیمیشن داخلی را داشت.

باید بدانیم که دورکاری در ایام قرنطینه خانگی فرصتی برای توسعه تولیدات انیمیشنی است. برعکس بسیاری از مشاغل و صنایع که در دوران خانه نشینی ناشی از شیوع بیماری کرونا دچار رکود و بلکه تعطیلی می شوند، شغل و حرفه انیمیشن سازی نه تها راکد نمی شود بلکه می تواند با استفاده از امر دورکاری، به فعالیت خویش رونق بیشتری دهد.

کارکنان شرکت فیلم فریم و هنرمندانی که با آنها کار تولید انیمیشن می کنیم بواسطه دورکاری، دیگر نیازی به آمدن به محل کار و شرکت ندارند لذا وقت بیشتری در اختیار دارند تا درخانه و با فراغ بال به تولید و ساخت آنچه از ایشان خواسته شده، بپردازند.

در ایام کرونایی که بسیاری از مشاغل ضرر می کنند و تعطیل شده اند، پویانمایی می تواند سودآور، اشتغال زا و حتی با نگاهی به بازارهای خارجی می تواند ارزآور باشد لذا دولت و شرکت زیرساخت وزارت ارتباطات حتما باید نگاه ویژه ای به بخش انیمیشن کشور داشته باشد و با در اختیار گذاشتن اینترنت مناسب و حتی ساخت فضایی ابری برای ذخیره سازی تولیدات سنگین انیمیشن به این هنرصنعت سودآور کمک کند. کاری که تاکنون مورد غفلت و بی مهری دولت قرار داشته و دارد.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها


کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پویانمایی صداوسیما می باشد.
© تمام حقوق این سایت متعلق به شبکه صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد.