مشاهده یادداشت هفتگی

یادداشت آقای لیوانی رییس محترم مرکز پویانمایی صبا در باره روز جهانی انیمیشن

روز جهانی انیمیشن شاید تنها بهانه ای باشد برای توجه و تأکید بیشتر بر یکی از خاطره انگیز ترین تجارب انسان امروز. ظرفیت خیال پروری بی انتهای انیمیشن همواره باعث شده ...

انیمیشن

روز جهانی انیمیشن شاید تنها بهانه ای باشد برای توجه و تأکید بیشتر بر یکی از خاطره انگیز ترین تجارب انسان امروز. ظرفیت خیال پروری بی انتهای انیمیشن همواره باعث شده یکی از شیرین ترین و زیباترین خاطرات جمعی همه ما در این قالب رقم بخورد هرچند من اصولا با این تاریخ برای روز جهانی انیمیشن همیشه مشکل داشته ام و

روز جهانی انیمیشن شاید تنها بهانه ای باشد برای توجه و تأکید بیشتر بر یکی از خاطره انگیز ترین تجارب انسان امروز. ظرفیت خیال پروری بی انتهای انیمیشن همواره باعث شده یکی از شیرین ترین و زیباترین خاطرات جمعی همه ما در این قالب رقم بخورد هرچند من اصولا با این تاریخ برای روز جهانی انیمیشن همیشه مشکل داشته ام و بنظرم می رسد بیشتر یک مبدا جعلی و خود ساخته برای تاریخ سازی یک کشور باشد تا یک مبدا واقعی و محکم، چرا که پس از یافتن ظرف سفالی چهار هزار ساله در شهر سوخته که تصاویر به هم پیوسته و زنده انگاری در آن به وضوح پیداست قاعدتا می بایست تاریخ کشف این اثر به عنوان روز جهانی انیمیشن و یا حداقل روز ملی انیمیشن در ایران ثبت می شد ولی همچنان در بر روی همان پاشنه قبلی می چرخدو تصور بر آن است که هرچه هست از غرب آمده، البته که غربی ها در مصادره دستاوردهای ما سابقه طولانی دارند. بگذریم.......

تردیدی نیست که توانایی کشور در تولید انیمیشن به عنوان یکی از شاخه های موثرجنگ نرم مرهون توجه و حمایتهای دائمی مقام معظم رهبری ( دام ظله العالی) است. ایشان در دیدار با هنرمندان پویانمایی کشور ضمن تقدیر از جوانان هنرمند حزب الهی شاغل در پویانمایی آنان را "مایه افتخار کشور و ملت" خطاب کردند. و در بخش دیگر می فرمایند : "خوشبختانه مقوله پویانمایی امروز عمدتاً دست بچه های مومن و انقلابی و علاقه مند به راه خداست".

این تعابیر از سوی ایشان بی تردید سرمایه ای بزرگ  و انگیزه ای بی پایان در ادامه راه برای دست اندرکاران حوزه پویانمایی کشور فراهم آورده است که باید قدردان آن بود.

اما بیاییم نگاهی بیاندازیم و ببینیم علی رغم همه مشکلات و کمبود ها که بر کسی پوشیده نیست اکنون در کجا ایستاده ایم و چه راهی در پیش داریم بدیهی است زاویه نگاه این مقال با تمرکز بر پویانمایی تلویزیونی خواهد بود.

تولید مطمئن ، مداوم و توسعه پایدار  انیمیشن با محتوای پاک ، کیفیت مناسب و رو به رشد و مداومت حضور در آنتن شبکه ها از آرزوهای همه دست اندرکاران و دلسوزان این حوزه بوده است.

آنچه در سالهای اخیر در حوزه تولید پویانمایی تلویزیونی رخ داد دقیقا مبتنی بر همین خواسته عمومی بوده و آنچه انجام شده است بی شک مایه افتخار جامعه تولید کنندگان پویانمایی ایران است . هر چند بروز پدیده کرونا در ابتدا کمی موجب کندی سرعت پیشرفت شد اما خیلی زود با اتخاذ تدابیر مؤثر چرخه تولید به روال
پر شتاب خود برگشت و اکنون با انبوهی از تولیدات با کیفیت مناسب و متناسب با بودجه صرف شده مواجهیم; به نحوی که تنها در چهار ساله اخیر بیش از سه هزار و هشتصد و چهار قسمت پویانمایی در قالب 63 مجموعه با زمان حدود پانصد و نود وسه ساعت یعنی بیش از سی و پنج هزار و پانصد هشتاد دقیقه انیمیشن تلویزیونی جدید تولید و برای پخش به شبکه های سیما ارسال شده است.

از این تعداد 4 مجموعه بالای 200 قسمتی و 10  مجموعه بالای یکصد قسمتی و 30 مجموعه بالا تر از پنجاه قسمتی تولید شده اند و تولید آنها همچنان در فصلهای جدید ادامه دارد . تولید این مقدار از مجموعه های انیمیشن پر تعداد چند پیام دارد:

1 ـ توانایی تولید مجموعه های پر تعداد انیمیشن با حفظ جذابیت و کیفیت مناسب

2 ـ امکان تداوم حضور روی آنتن شبکه های سیما و به تبع آن ارتباط مداوم با مخاطب و ایجاد امکان برای شاخص شدن برنامه و ماندگاری آن در اذهان.

3 ـ کنترل هزینه های سربار تولید با ایجاد فرصت بهره برداری هر چه بیشتر از پیش تولید انجام شده و افزایش سرعت تولید و در نتیجه ایجاد ارزش افزوده بیشتر.

4 ـ ایجاد بستر اطمینان بخش برای شرکت های تولیدکننده در راستای اشتغال پایدار و برنامه ریزی دراز مدت
جهت تولید

5 ـ ایجاد امکان صادرات تولیدات پویانمایی به خارج و حضور در پلتفرم های داخلی و خارجی با توجه به تعداد قابل توجه هر مجموعه.

6 ـ امکان برند سازی و تجاری سازی تولیدات جانبی مجموعه های پویانمایی از قبیل ساخت عروسک ، اسباب بازی ، بازیهای رایانه ای ، چاپ و نشر و  .... با توجه به پر تعداد بودن و حضور مداوم روی آنتن
شبکه های سیما و فضای مجازی

7 ـ ایجاد بازار کار مناسب برای تولید کنندگان حرفه ای و حتی تازه واردها و علاقمندان پویانمایی

و نکات بسیار دیگری که در این زمینه می توان اشاره کرد.

اکنون در جایی ایستاده ایم که می بایست ضمن حفظ و حراست از آنچه تا کنون بدست آمده در توسعه و رشد تولیدات با کیفیت تلاش دو چندان داشته باشیم.

 این پشتوانه عظیم تولیدات گرچه فرصت بی بدیل رشد و توسعه تولیدات جانبی را ایجاد کرده اما تحقق آن یک عزم ملی را می طلبد.اگر بتوانیم حوزه های چاپ و نشر و ساخت اسباب بازی و عروسک و بازیهای رایانه ای و حتی پوشاک و وسایل اتاق کودک و نوجوان و نیز راهیابی برندهای انیمیشنی به تبلیغات تلویزیونی را راه اندازی کنیم ، بی­تردید تولید انیمیشن ایرانی خیلی زود و به سرعت تبدیل به یکی از سود آورترین حوزه های تولیدات فرهنگی کشور خواهد شد و این مزیتی است که در بسیاری از حوزه های دیگر فرهنگی وجود ندارد.

حال با توجه به حضور جناب آقای دکتر جبلی در رسانه ملی و نگاه تحول گرای ایشان به نظر می رسد این خواسته زیادی نباشد که دولت و مجلس انقلابی نیز در این زمینه کمر همت بسته و به یاری انیمیشن ایرانی بیایند و با تسهیل حضور تولیدات جانبی و تجاری سازی آن گامی بلند در حمایت از این هنر صنعت خلاق بردارند.

هرچند راه دشوار و رقبا در کمین اند اما افقهای انیمیشن همچنان روشن است.

                                                                                                                              محمد رحیم لیوانی

                                                                                                                            رئیس مرکز پویانمایی صبا

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها


کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پویانمایی صداوسیما می باشد.
© تمام حقوق این سایت متعلق به شبکه صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد.