مشاهده خبر

یادداشت ؛

فرصت ناب پویانمایی

مهدی فقیه _ بازیگر و برنامه ساز تلویزیون

سال گدشته جشنواره ملی پویانمایی و عروسکی تلویزیونی را در شهر تاریخی و فرهنگی کرمانشاه شاهد بودم. سالها بود که تمام فعالیت های هنر نمایش و بخصوص تولیدات عروسکی به پایتخت محدود می شد که از نظر منِ برنامه سازِ شهرستانی وضع مطلوبی نبود. این محدودیت برای نمایش عروسکی با تقویت هنرهای دیجیتال و پویانمایی، بیشتر هم شد.

اقدام رسانه ملی و ابتکار دکترعسکری رییس سازمان صدا و سیما در احیا و تقویت برنامهای عروسکی و پویانمایی در استانها و پرهیز از مرکزیت تهران، بسیار مناسب و بجا است و برگزاری جشنواره استانی توسط دکتر دارابی معاون امور استانها باعث می شود که داستانها، ادبیات فلکلور، آداب و رسوم مردم و اقوام مختلف ایران فرصت تبدیل شدن به هنرهای نمایشی عروسکی و انیمیشن را بیابند. مرکز پویانمایی صبا هم با توجه و عنایت بیشتر به فرهنگ بومی می تواند آثار فاخر و باارزشی را تولید کند.

همچنین هنرجویان شهرستانی بخصوص در حوزه پویانمایی این بخت را پیدا می کنند که در رقابتی جدی، خود و خلاقیت هنری خود را داشته باشند. این حس رقابت برای هنرمندان مراکز استانها بسیار انگیزه بخش است.

روزگاری دسترسی هنرمندان شهرستانی و بومی به رییس رسانه ملی و مسئولان آن محال و یا بسیار سخت بود اما این جشنواره پویانمایی سبب تعامل چهره به چهره را بوجود آورده است.

جای خالی جشنواره پویانمایی در استانها بسیار مشهود بود و با این مهم، شاهد شکوفایی و کشف استعدادهای بسیاری در حوزه برنامه های عروسکی و پویانمایی خواهیم بود.

من تجربه تحصیل آکادمیک هنر و زندگی در فرانسه را دارم. در فرانسه تمام جلوه ها و فعالیت های هنری به شهر پاریس محدود نمی شود و تولید آثار هنری آن هم براساس تاریخ و ادبیات و فرهنگ، در تمام شهرها و روستاهای فرانسه جدی گرفته می شود. این کار هم بایستی در تمام نقاط ایران انجام شود تا فرهنگ نمایشی بالنده ای را شاهد باشیم.

جشنواره های انیمیشن برای من هم که ۴ دهه سابقه تولیدات برنامه تلویزیونی دارم نیز انگیزه بخش است و درصدد هستم با کمک صدا و سیمای مرکز فارس، نمایش عروسکی شاهنامه را هر چه سریعتر به خط پایان برسانم تا نسل کودک و نوجوان و جوان این سرزمین را با داستان های بسیار زیبای شاهنامه آشنا کنم.

آخرین اخبار

باغ قصه ها در قاب شبکه دو گفتگو «دیباچه» با رئیس مرکز پویانمایی صبا «شکرستان» به نوروز می رسد تهیه کننده و کارگردان مجموعه پویانمایی "چیا" ؛ فیلمنامه و قصه جذاب تضمین کننده موفقیت انیمیشن ها در بازار نابرابر تولیدات داخلی و خارجی است خانه ما در قاب شبکه نهال «ماهی بادکنکی» مهمان عید مخاطبان سیما مجموعه پویانمایی «چیا» به بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران راه یافت. شبکه امید روایتگر «قصه‌ های کهن» عروسک ها در «شبکه کوچک» منتقد می‌شوند «جعبه جورواجور» عیدانه شبکه پویا در دست تولید فارسی هویت ماست عنوان مجموعه ای است که به همت مرکز پویا نمایی صبا و با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حال تولید است شبکه امید «قصه های شب چله» رو روایت می کند آخر هفته ها با انیمیشن «افسانه آرش»‎‎ مصاحبه روابط عمومی مرکز پویانمایی صبا با بابک نظری تهیه کننده و کارگردان مجموعه نقاش کوچولو پخش انیمیشن 4k «چیا» از شبکه پویا مصاحبه روابط عمومی مرکز پویانمایی صبا با رضا تقدسی در باره برنامه جنگل فندق توصیه‌ رئیس مرکز صبا؛ کودکان را با دوبله‌های زیرزمینی تنها نگذارید/ از افتتاحِ شبکه انیمیشن چه خبر؟ یادداشت آقای لیوانی رییس محترم مرکز پویانمایی صبا در باره روز جهانی انیمیشن « قهرمانان مدرسه» به شبکه نهال رسیدند رئیس مرکز صبا به مهر خبر داد؛ « پند پارسی» راوی حکایات سعدی «ماجراهای پلانکی» به نقل از شبکه نهال در نشست مرکز «صبا» مطرح شد. یادداشت آقای لیوانی رئیس محترم مرکز پویانمایی صبا درباره روز جهانی انیمیشن "باغ قصه ها" در شبکه پویا ورود" کلیله و دوستان " به شبکه نهال نمایش ۷ انیمیشن در روزهای هفته‌ ملی کودک «نقاش کوچولو» در قاب پویا‎‎ مجموعه پویانمایی «دشت پر ماجرا» به مرحله تولید رسید انیمیشن « آقا معلم و بچه ها» در شبکه پویا‎‎ شبکه نهال میزبان «کلاس اولی‌ها» شد درخشش انیمیشن ایرانی در جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کمیک یونان پلاک را از شبکه نهال ببینید پاییزی رنگارنگ با برنامه های متنوع « مرکز پویانمایی صبا » "محله سبزیجات" روی انتن شبکه نهال «این چیه 5» در قاب شبکه نهال‎ ورود «سارا و سامان2» به شبکه پویا «شبکه کوچک» در شبکه نشاط و سرگرمی هوشیار با «جعبه‌های جورواجور» به شبکه پویا رسید تولید مجموعه های 100 قسمتی در مرکز پویانمایی صبا رئیس مرکز صبا: انیمیشن "ظهور" و "بانویی از بهشت" ساخته می‌شود همسایگان جنگل در قاب شبکه نهال جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کیمرا به انیمیشن ایرانی رسید «شکرستان» پیشگویی هم می‌کند؟ جهش تولید با پویانمایی «مهارت های زندگی» دنیای کودکان با قصه‌ها و ضرب مثلهای «مثل نامه و پند پارسی» .موفقیت مرکز پویانمایی صبا در جذب مخاطبان در بهار و تابستان 1400‎‎ انتشار نظرسنجی مرکز تحقیقات از کودکان و نوجوانان درباره برنامه‌های سیما در بهار 1400 انیمیشن «پیامبران» در قاب شبکه پویا رئیس مرکز پویانمایی صبا خبر داد:

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها


کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پویانمایی صداوسیما می باشد.
© تمام حقوق این سایت متعلق به شبکه صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد.