مشاهده خبر

روابط عمومی مرکز پویانمایی صبا

رئیس مرکز صبا: انیمیشن "ظهور" و "بانویی از بهشت" ساخته می‌شود

مجموعه‌ای مذهبی با محوریت امام‌شناسی و مجموعه دیگری تحت عنوان بانویی از بهشت که به چهار شخصیت از بانوان برجسته الهی می‌پردازد و نیز مجموعه‌ای عظیم درباره ظهور و صدر اسلام در دستور تحقیق و نگارش قرار دارد.

یکی از انتقاداتی که نسبت به سینما و تلویزیون وجود دارد مفهوم و محتوای عاشورا و فرهنگ عاشورا است. در صورتی که اگر فیلم‌هایی با موضوع قیام عاشورا و دینی و مذهبی ساخته شوند بیشتر به کودکان و نوجوانان ما می‌آموزد راه و رسمِ انسانیت چیست و آدرسِ درستی از اخلاق‌مداری به جامعه می‌دهد.

البته در تلویزیون و سینما کارهایی هم ساخته شده که به تعداد انگشتانِ دست نمی‌رسد. در این میان انیمیشن سینمایی به نام "ناسور" که روایتی از واقعه عاشورا است، ساخته شد یا انیمیشنی درباره یاران امام حسین(ع). یکی از قالب‌های نمایشی که به بهترین شکلِ ممکن کاربرد دارد مخصوصاً برای کودکان و نوجوانان که بیشتر تماشاگر این گونه نمایشی‌اند.

وقتی «شکراً یا حسین» با صدای باسم کربلایی در فضای مجازی منتشر شد همه می‌دیدند و کسی به ایرانی بودن این انیمیشن توجه نکرد، حتی در آن مجلس عزاداری که این کار را می‌دیدند و از تماشای آن لذت می‌بردند اما نمی‌دانستند این محصول فرهنگی کار یک گروه ایرانی است.

این گونه نمایشی (انیمیشن) امروز نه تنها برای رده‌های سنی کودک و نوجوان، بلکه جوانان و حتی بزرگسالان کاربرد دارد.

با محمدرحیم لیوانی رئیس مرکز صبا که به تازگی بهبود پیدا کرده و چند صباحی گرفتارِ بیماری کرونا شده بود؛ همکلام شدیم و او به چند سؤال ما درباره اینکه صحبت‌هایی شده بود درباره ساختِ انیمیشنِ "مختارنامه" و یا کارهایی درباره "امام حسین(ع)" و واقعه عاشورا پاسخ داد:

* یکی از قالب‌های نمایشی که خیلی بیننده دارد انیمیشن است. آیا سریالی درباره امام حسین(ع) ساخته‌اید یا مثلاً گفته می‌شود انیمیشن "مختارنامه" صحت دارد و به سراغِ این نوستالژی‌بازی‌ها برای مخاطب رفته‌اید؟

در خصوص واقعه کربلا و حماسه حسینی در قالب پویانمایی آثار بسیاری ساخته شده چه در قالب مجموعه و چه در قالب انیمیشن‌های کوتاه؛ البته مخاطب همه این تولیدات صرفاً کودک و نوجوان نبوده و بسیاری از این آثار مخاطب عام و بزرگسال هم داشته‌اند اما با توجه به بزرگی و عظمت حماسه حسینی و شور و اعتقاد قلبی تولیدکنندگان انیمیشن و احساس مسئولیتی که همواره در بسط و گسترش فرهنگ عاشورا احساس می‌کرده‌اند باعث شده این موضوع همیشه در دستور کار تولید باشد.

در طول سال‌های گذشته نیز آثار خوبی به خصوص در قالب اثر کوتاه  تولید و پخش شده که برخی از نظر هنری واقعاً قابل توجه بوده و در جشنواره‌ها هم مورد توجه ویژه واقع شده‌اند.البته در مورد تولیدات میان برنامه و تصویرگری نوحه‌ها و اشعار هم تولیدات بسیاری انجام شده که همه‌ساله شاهد پخش آنهاییم.

البته فعلاً بازسازی اثری مثل "مختارنامه" شاید در دستور کار نباشد اما مجموعه‌ای مذهبی با محوریت امام‌شناسی و مجموعه دیگری تحت عنوان بانویی از بهشت که به چهار شخصیت از بانوان برجسته الهی می‌پردازد و نیز مجموعه‌ای عظیم درباره ظهور و صدر اسلام در دستور تحقیق و نگارش قرار دارد.

* کارهایی که درباره یاران امام حسین(ع) ساخته شده و یا در دستور کار دارید بسازید؟

من تعبیر غفلت یا کم‌کاری را در خصوص فرهنگ عاشورا  نمی‌پسندم چون این فرهنگ با وجود همه ما عجین است و خود را موظف به اشاعه آن، بسط و گسترش فرهنگ ایثار جهاد و شهادت می‌دانیم. از سویی بسط این فرهنگ صرفاً در ساخت کارهای مستقیم و تاریخی متجلی نمی‌شود و در بسیاری از آثار با مضامین انسانی، مذهبی و دفاع مقدس و...به گسترش این فرهنگ که از حرکت عظیم امام حسین(ع) منبعث شده پرداخته می‌شود.

اما اگر منظور اندک بودن حجم  تولیدات تاریخی که به اصل واقعه کربلا می‌پردازد، باشد به نوعی شاید درست باشد اما علت اصلی سختی کار مستقیم در این حوزه و نیاز به سرمایه‌گذاری وسیع در این زمینه است که کمتر امکان آن فراهم می‌شود.

واقعیت این است که عظمت قیام حسینی و عمق عشق شیعیان جهان و به خصوص ایرانیان به امام حسین(ع)  آن‌قدر زیاد است که تولیدکنندگان معمولاً بسیار با وسواس سراغ روایت‌هایی از آن می‌روند.البته در سال‌های اخیر هم شاهد بوده‌ایم که برخی از تولیدات برای مثال در سینما با واکنش‌هایی روبرو شده‌اند و حساسیت‌ها در این زمینه بسیار زیاد است. می‌خواهم بگویم کم‌کاری موضوعیت ندارد و صرفاً عظمت موضوع باعث شده تولیدات با وسواس و گزیده انجام شود.

* محرم و امام حسین(ع) را برای مخاطبان کودک و نوجوان چطور می‌تواند تلویزیون جا بیندازد و القاء کند؟

مسلماً توصیف و نمایش حماسه حسینی در تلویزیون برای کودک و نوجوان با مخاطب بزرگسال بسیار متفاوت است و ظرافت‌های بسیاری می‌طلبد هرچند بچه‌های ایرانی از خردسالی با نوای نوحه و ماه محرم و دسته‌جات عزاداری به‌طور طبیعی آشنا می‌شوند و این فرهنگ  عاشورا را جزئی از فرهنگ عمومی ما ساخته اما در تولیدات تلویزیونی قاعدتاً نیاز به دقت بیشتر در ارائه فلسفه عاشورا برای تبیین و روشن شدن ذهن کودکیم که آنچه در هیئت‌ها و دسته‌جات حسینی به عنوان شور حسینی می‌آموزد با شعور حسینی و فلسفه قیام امام حسین(ع) نیز همراه شود تا  عمق‌بخشی قیام حسینی در ذهن کودک اتفاق بیفتد.

* خودتان به عنوان رئیس مرکز صبا دوست داشتید چه انیمیشن‌هایی را در این حوزه بسازید که محقق شده و در دستور کار دارید و یا منتظر حمایتش هستید؟

یکی از آرزوهایم ساخت  خود واقعه عاشورا است که امیدوارم روزی از نظر سرمایه‌های مادی و معنوی و نیز هنری و تکنیکی به جایی برسیم که بتوانیم این دین بزرگ را ادا کنیم و حق مطلب را به‌جا بیاوریم اما در حال حاضر هم پروژه‌ بسیار مهمی در دست داریم که ان‌شاءالله زمینه‌ تولید این آرزوی دیرینه را فراهم خواهد کرد با تأکیداتی که معاون سیما و رئیس سازمان در خصوص تولیدات مذهبی به خصوص امام‌شناسی دارند امیدوارم شاهد تولیدات خوبی در این حوزه باشیم.

آخرین اخبار

فینگلیا به شبکه پویا رسید دنیای آبی در سایه روایت قصه، مهارت‌های زندگی را برای کودکان فرهنگسازی می‌کند انیمیشن پیامبران در قاب شبکه نهال پخش انیمیشن 4k «چیا» از شبکه پویا‎ در نشست خبری عوامل پویا نمایی «پهلوانان» عنوان شد؛ دو انتصاب در مرکز پویانمایی صبا سبک زندگی ایرانی در خانواده ایرانی یادداشت آقای لیوانی رییس محترم مرکز پویانمایی صبا در نوروز 1401 نوروز 1401 با برنامه های متنوع مرکز پویانمایی صبا ماه رمضان با « قصه های من و آقاجان در شبکه پویا» نسیم در بالاخونه می پیچد مجموعه پویانمایی «شکرستان» نوروز امسال در شبکه نسیم شبکه نهال میزبان «حاکم و حاتم» می شود «سارا و سامان» به شبکه پویا می آیند جزئیات اتفاقی عجیب در یک سایت معتبر جهانی فرزندان آفتاب در قاب شبکه امید مهدکودک حیوانات (فینگیلیا) با هدف هویت بخشی وتقویت اعتماد به نفس در خردسالان به تولید می رسد تدارک فصل جدید و دراماتیک «پند پارسی» در مرکز پویانمایی صبا درخشش مرکز صبا در هجدهمین اجلاس فناوری رسانه شخصیت‌های "پهلوانان" براساس ویژگی های ابرقهرمانی و فوق انسانی پردازش نشده اند/سری جدید پهلوانان نوروز۱۴۰۱ راهی آنتن می شود با بهره گیری از موضوعات روز در مجموعه "کوچولوهای کنجکاو" قوه تخیل کودکان را تقویت می کنیم باغ قصه ها در قاب شبکه دو گفتگو «دیباچه» با رئیس مرکز پویانمایی صبا «شکرستان» به نوروز می رسد تهیه کننده و کارگردان مجموعه پویانمایی "چیا" ؛ فیلمنامه و قصه جذاب تضمین کننده موفقیت انیمیشن ها در بازار نابرابر تولیدات داخلی و خارجی است خانه ما در قاب شبکه نهال «ماهی بادکنکی» مهمان عید مخاطبان سیما مجموعه پویانمایی «چیا» به بخش بین‌الملل دوازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران راه یافت. شبکه امید روایتگر «قصه‌ های کهن» عروسک ها در «شبکه کوچک» منتقد می‌شوند «جعبه جورواجور» عیدانه شبکه پویا در دست تولید فارسی هویت ماست عنوان مجموعه ای است که به همت مرکز پویا نمایی صبا و با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی در حال تولید است شبکه امید «قصه های شب چله» رو روایت می کند آخر هفته ها با انیمیشن «افسانه آرش»‎‎ مصاحبه روابط عمومی مرکز پویانمایی صبا با بابک نظری تهیه کننده و کارگردان مجموعه نقاش کوچولو پخش انیمیشن 4k «چیا» از شبکه پویا مصاحبه روابط عمومی مرکز پویانمایی صبا با رضا تقدسی در باره برنامه جنگل فندق توصیه‌ رئیس مرکز صبا؛ کودکان را با دوبله‌های زیرزمینی تنها نگذارید/ از افتتاحِ شبکه انیمیشن چه خبر؟ یادداشت آقای لیوانی رییس محترم مرکز پویانمایی صبا در باره روز جهانی انیمیشن « قهرمانان مدرسه» به شبکه نهال رسیدند رئیس مرکز صبا به مهر خبر داد؛ « پند پارسی» راوی حکایات سعدی «ماجراهای پلانکی» به نقل از شبکه نهال در نشست مرکز «صبا» مطرح شد. یادداشت آقای لیوانی رئیس محترم مرکز پویانمایی صبا درباره روز جهانی انیمیشن "باغ قصه ها" در شبکه پویا ورود" کلیله و دوستان " به شبکه نهال نمایش ۷ انیمیشن در روزهای هفته‌ ملی کودک «نقاش کوچولو» در قاب پویا‎‎ مجموعه پویانمایی «دشت پر ماجرا» به مرحله تولید رسید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها