مشاهده یادداشت هفتگی

یادداشت ؛

فرصت ناب پویانمایی

مهدی فقیه _ بازیگر و برنامه ساز تلویزیون

سال گدشته جشنواره ملی پویانمایی و عروسکی تلویزیونی را در شهر تاریخی و فرهنگی کرمانشاه شاهد بودم. سالها بود که تمام فعالیت های هنر نمایش و بخصوص تولیدات عروسکی به پایتخت محدود می شد که از نظر منِ برنامه سازِ شهرستانی وضع مطلوبی نبود. این محدودیت برای نمایش عروسکی با تقویت هنرهای دیجیتال و پویانمایی، بیشتر هم شد.

اقدام رسانه ملی و ابتکار دکترعسکری رییس سازمان صدا و سیما در احیا و تقویت برنامهای عروسکی و پویانمایی در استانها و پرهیز از مرکزیت تهران، بسیار مناسب و بجا است و برگزاری جشنواره استانی توسط دکتر دارابی معاون امور استانها باعث می شود که داستانها، ادبیات فلکلور، آداب و رسوم مردم و اقوام مختلف ایران فرصت تبدیل شدن به هنرهای نمایشی عروسکی و انیمیشن را بیابند. مرکز پویانمایی صبا هم با توجه و عنایت بیشتر به فرهنگ بومی می تواند آثار فاخر و باارزشی را تولید کند.

همچنین هنرجویان شهرستانی بخصوص در حوزه پویانمایی این بخت را پیدا می کنند که در رقابتی جدی، خود و خلاقیت هنری خود را داشته باشند. این حس رقابت برای هنرمندان مراکز استانها بسیار انگیزه بخش است.

روزگاری دسترسی هنرمندان شهرستانی و بومی به رییس رسانه ملی و مسئولان آن محال و یا بسیار سخت بود اما این جشنواره پویانمایی سبب تعامل چهره به چهره را بوجود آورده است.

جای خالی جشنواره پویانمایی در استانها بسیار مشهود بود و با این مهم، شاهد شکوفایی و کشف استعدادهای بسیاری در حوزه برنامه های عروسکی و پویانمایی خواهیم بود.

من تجربه تحصیل آکادمیک هنر و زندگی در فرانسه را دارم. در فرانسه تمام جلوه ها و فعالیت های هنری به شهر پاریس محدود نمی شود و تولید آثار هنری آن هم براساس تاریخ و ادبیات و فرهنگ، در تمام شهرها و روستاهای فرانسه جدی گرفته می شود. این کار هم بایستی در تمام نقاط ایران انجام شود تا فرهنگ نمایشی بالنده ای را شاهد باشیم.

جشنواره های انیمیشن برای من هم که ۴ دهه سابقه تولیدات برنامه تلویزیونی دارم نیز انگیزه بخش است و درصدد هستم با کمک صدا و سیمای مرکز فارس، نمایش عروسکی شاهنامه را هر چه سریعتر به خط پایان برسانم تا نسل کودک و نوجوان و جوان این سرزمین را با داستان های بسیار زیبای شاهنامه آشنا کنم.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها