اپلیکیشن مرکز پویا نمایی صبا
دریافت نسخه اندروید

«قصه های سلام» راوی داستان هایی از قرآن خواهد شد

تهیه‌کننده:

بهرام عظیمی

کارگردان:

بهرام عظیمی

«قصه های سلام» عنوان مجموعه انیمیشنی از گروه کودک مرکز پویانمایی صبا است که با نگاهی به قصه های قرآنی سعی دارد تا در ارائه الگوهای رفتاری و اخلاقی به نوبه خود گام های موثری بردارد.

معرفی برنامه

 

بهرام عظیمی کارگردان مجموعه پویانمایی«قصه های سلام» گفت: انتخاب سوژه این پویانمایی به علیرضا متوسل تهیه کننده کار «قصه های سلام» باز می گردد. البته ایده ساخت این مجموعه سال‌ها پیش از سوی او مطرح گردید به گونه ای که برای تولید آن  حدود ۱۰ سال پیش با بنده و مرحوم ابوالحسنی گفتگو کرده بودند که متاسفانه طی اتفاقی تولید کار صورت نگرفت. به هرحال از آنجا که علیرضا متوسل تهیه کننده این مجموعه تجربه تدریس و آموزش های مباحث قرآنی را دارند بهترین گزینه برای تهیه کنندگی این پویانمایی و مصور نمودن برنامه «درس هایی از قرآن» به صورت انیمیشن خواهند بود. در واقع  این مجموعه  ادامه درس هایی از قرآن است که سال ها حجت السلام والمسلمین محسن قرائتی در رسانه ملی آنها را تدریس می کردند.

انیمیشن «قصه های سلام» سعی دارد با توجه به آیه ها و سوره های قرآنی، مضمون و محتوای خود را پایه گذاری نموده و برنامه ای را تولید کند که در عین به روز بودن مطالب و مباحثی  که در قرآن وجود دارند هم اکنون در زندگی ما  جاری و ساری هستند را عنوان کند. همچنین عنوان این پویانمایی نیز برگرفته از این موضوع است که با شروع کار در هر قسمت همه کاراکترها با آمدن در مقابل دوربین سلام خواهند کرد و سلام آنها در هر قسمت نوید روایت ماجراهایی جذاب است.

وی افزود: «قصه های سلام» در حال حاضر ۱۰کاراکتر اصلی خود را شناخته و به تناسب پیشرفت داستان ها، شخصیت های جدیدی نیز به کار افزوده خواهند شد که در این مجموعه سعی کردیم تصویرگر خانواده ای باشیم که با پشت سر گذاشتن روزمره گی ها گذران عمر می کنند. همچنین «قصه های سلام» در بطن ماجراهای خود به اقشار مختلف و سنین متفاوت نیز می پردازد و در کل با توجه به مضمون کار و سوژه هایی که  بخشی از قصه ها را شکل می دهند کاراکترها را طراحی و چینش کرده ایم.

عظیمی عنوان کرد: «قصه های سلام» در انتقال پیام های قرآنی خود به مخاطب حرکت مستقیم و واضحی ندارد بلکه این انتقال را به واسطه لایه های زیرین خود که محتوی داستان های مختلف و ترسیم شده از بطن زندگی های ساده و روزمره هستند، انجام می دهد و در نهایت در پایان هر قسمت مخاطب به ویژه نسل امروز با مواجه شدن با آیه و سوره ای که قصه برمبنای آن نوشته و تولید شده در خواهد یافت مباحثی که ۱۴۰۰سال پیش جریان داشتند هم اکنون نیز در زندگی همه مردم جریان دارند که همین موضوع می تواند آغاز ایجاد سوالاتی در ذهن مخاطب شود که یافتن آنها چالشی محسوب می شود که خود امر جذابی است که قصه های سلام با پایان هر قسمت خود بر جای خواهد گذاشت .
البته در این پویانمایی که فیلمنامه آن  براساس قرآن نوشته شده باید خیلی دقت کنیم که در ارائه مباحث، کوچکترین اشتباهی صورت نگیرد به گونه ای که مخاطب با تماشای «قصه های سلام» به وضوح بتواند قصه را با آیه ای که داستان از آن نشأت گرفته تطبیق دهد. ناگفته نماند برای جذابیت های بیشتر قصه های این انیمیشن سعی خواهیم داشت از مباحث طنازانه نیز بهره بگیریم و اینگونه مباحث ها را چاشنی داستان های خود قرار دهیم که در این مورد نیز باید با احتیاط و توجه بسیار پیش برویم.
تهیه کننده «قصه های سلام» در پاسخ به این سوال که پویانمایی های داخلی تا چه توان رقابت با تولیدات انیمیشن خارجی را دارند بیان کرد: در این مورد باید گفت وضعیت تولیدات انیمیشنی کشور به گونه ای است که گاها می توانند با تولیدات خارجی وارد گود رقابت شوند. مثلا همین مجموعه «قصه های سلام» از محتوایی برخوردار است که نمی توان گفت صرفا برای کشور ایران است چرا که ماجراهای آن بین المللی بوده چون قصه های آن متشکل از عشق، محبت، دوستی و روابط بین آدم هاست و اینها موضوعاتی هستند که در همه جای دنيا برای مخاطبان قریب است.

وی در پایان مطرح کرد : این انیمیشن را می توان جزو تولیدات قرآنی طبقه بندی کرد و اتفاقات جاری در آن همه به روز هستند همچنین در روایت قصه ها سعی کردیم از هر پیچیده گویی و پیچ و تاب دادن داستان ها فاصله بگیریم و فضاهای آن نیز همگی برای مخاطب ملموس خواهند بود. در واقع «قصه های سلام» یک اثر علمی تخیلی نیست که بخواهیم در راستای همزاد پنداری مخاطب با داستان های آن تمهیدی بیاندیشیم، بلکه  قصه آن همان ماجراهایی است که هر کدام از ما در طول روز با آنها مواجه می شویم بنابراین مخاطبان با تماشای کار قطعا با مجموعه، داستان و حتی شخصیت‌های آن همزاد پنداری خواهند کرد.

اخبار مرتبط

© تمام حقوق این سایت متعلق به مرکز پویا نمایی صبای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است.
تمام حقوق این سایت متعلق به مرکز پویا نمایی مرکز پویا نمایی صبا صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد.